Σενάριο2: Επεκτείνω-Αναβαθμίζω το παιχνίδι

Υλικό δραστηριότητας:
Φύλλο εργασίας, Έκδοση_1 του παιχνιδιού που δημιουργήθηκε στην προηγούμενη δραστηριότητα, Δειγματικό αρχείο Έκδοση_2 του παιχνιδιού για αυτή τη δραστηριότητα.
Λέξεις κλειδιά:
Μεταβλητές, εκπέμπω, αρχικοποιώ
Περιγραφή:
Οι μαθητές προσθέτουν νέες λειτουργίες στο παιχνίδι που δημιούργησαν στο προηγούμενο μάθημα.
Εισάγουν μεταβλητές που κρατάνε το σκόρ του παιχνιδιού. Προγραμματίζουν την εκπομπή μηνυμάτων που ενεργοποιούν μια σειρά απο γεγονότα όταν το παιχνίδι τελειώνει. Οι μαθητές πρέπει να ελέγξουν και να προγραμματίσουν τα αντικείμενα του παιχνιδιού ώστε να αρχικοποιούνται σε κάθε επανεκκίνηση του. Τέλος αποθηκεύουν και δημοσιεύουν το παιχνίδι τους στο διαδίκτυο.
Μαθησιακοί στόχοι:
1. Να εξοικειωθούν με τις μεταβλητές.
2. Να μάθουν να προγραμματίζουν την εκπομπή μηνυμάτων που ενεργοποιούν μια σειρά απο γεγονότα.
3. Να κατανοήσουν την σπουδαιότητα αρχικοποίησης όλων κατα την εκκίνηση του παιχνιδιού.

Ακολουθήστε τις οδηγίες του φύλλου εργασίας που περιλαμβάνονται στο τετράδιο μαθητή.
Ακολουθήστε τις οδηγίες του καθηγητή σας για να ολοκληρώσετε με επιτυχία τη δραστηριότητα.

Αρχεία δραστηριότητας
"Το Φάντασμα" - Έκδ.2
"Ο Καρχαρίας" - Έκδ.2

Σχετικά αρχεία